Mačky známych osobností
Mária Antionette mala šesť angorských mačiek, ktoré ju prežili. Boli prevezené do Ameriky loďou, ktorá mala pôvodne aj ju odviezť do bezpečia.
Kim Basinger požadovala poručníctvo ich mačiek, keď sa rozvádzala.
Kráľ Karol I. mal čiernu mačku, ktorá mu nosila šťastie. Zomrela deň pred jeho zatknutím.
Frédéric Chopin sa v skladbe Valse Brilliante čiastočne inšpiroval svojou mačkou, ktorá mu skákala po klávesách, keď ju komponoval. Melódiu potom nazval Mačací valčík.
Ľudovít XV. mal bielu mačku, ktorá prišla do jeho izby každé ráno a mohla sa hrať na stole počas kráľovských schôdzí.
Čínska panovnícka dynastia Ming milovala mačky a psov v paláci nezniesli.
Francesco Petrarka bol vraj svojej mačke oddaný viac ako pamiatke svojej lásky, Laure. Keď zomrel, jeho mačku tiež uspali a mumifikovali.
Mark Twain mal na svojej farme v Connecticute 11 mačiek, napríklad Apollinaris, Beelzebub, Blatherskite, Buffalo Bill, Satan, Sin, Sour Mash, Tammany, či Zoroaster. Napísal raz: "Jednoducho mačke nedokážem odolať, zvlášť pradúcej. Sú to tie najčistejšie, najšikovnejšie a najinteligentnejšie stvorenia, aké poznám, okrem dievčat, ktoré milujete, samozrejme.“ Tiež raz zažartoval: "Ak držíte mačku za chvost, prídete na také veci, na ktoré by ste žiadnym iným spôsobom neprišli.“ Alebo: "Ak si raz mačka sadla na horúcu platničku na peci, už si na ňu druhý krát nesadne. Ale už ani na studenú." Známy je tiež jeho výrok: “Ak by sme mohli skrížiť človeka s mačkou, človek by bol dokonalejší ale mačka by si pohoršila.”
Abraham Lincoln prišiel do úradu spolu s Tabby, ktorá patrila jeho synovi. Bola to prvá mačka, ktorá vstúpila do Bieleho domu. Raz o mačkách povedal: “Napriek tomu, že sa mačky neustále klbčia, zdá sa, že stále majú veľa mačeniec.”
Sir Walter Scott (autor kníh Rob Roy a Ivanhoe) obľuboval folklór a nadprirodzené veci. Miloval aj mačky a na obraze, ktorý namaľoval John Watson Gordon, je tento autor zobrazený pri pracovnom stole aj so svojou tabby mačkou, Hinx. Tento kocúr vraj rád terorizoval Scottove psy, kým ho jeden z nich nezabil. O mačkách, ktoré Scotta veľmi fascinovali, sa vyjadril takto: “Mačky sú záhadné tvory. V ich mysliach sa odohráva oveľa viac, než si myslíme.”
Isaac Newton bol zanietený milovník mačiek. Aby mohol nerušene pracovať a jeho mačky si mohli chodiť sami von a dnu, vynašiel pre ne "cat-flap" – vrátka na dverách. Určite ste však nevedeli, že pri týchto dvierkach ide o Newtonov 3. zákon o pohybe – každá reakcia vyvolá rovnakú opačnú reakciu. Čiže dvierka sa pri otvorení zatvoria za presne rovnaký čas.
Sir Winston Churchill mal kocúra Jocka, ktorý sa zúčastnil mnohých politických schôdzí počas vojny. Sedel vedľa neho na špeciálnej stoličke. Hovorí sa, že v Churchillovom dome žiadne jedlo nemohlo začať, kým pri stole nebola aj jeho mačka. Jock s ním aj spával v posteli. Taktiež bol Jock pri smrti svojho pána. Môžete ho vidieť aj na niektorých Churchillových fotkách. Churchill mal aj mačku Nelson, pomenovanú podľa britského admirála, a ďalšie Blackie, Bob, Margate, Tango.
Jean Maurice Eugène Clément Cocteau sa o mačkách vyjadril takto: “Milujem mačky, pretože milujem svoj domov. Oni sa postupne stanú dušou domu.“ Alebo: "Mňaukanie je masáž srdca." Svoju mačku Karoun nazval "kráľom mačiek“.
Charles Dickens mal mačky Williama a Williaminu. Keď sa Williamine narodili mačiatka, doniesla ich do Dickensovej študovne. Dickens si mačiatka nechcel nechať, no zapáčilo sa mu jedno z nich. To s ním potom sedávalo, keď písal knihy a keď chcelo, aby sa mu venoval, sfúklo mu sviečku, pri ktorej čítal.
Alexander Dumas mal mačku Mysouff. Táto mačka mala vraj úžasný zmysel pre čas. Mysouff presne vedel, kedy jeho pán dokončí prácu, aj keď to nebolo vždy v rovnaký čas. Dumas ho miloval napriek tomu, že mu raz zožral všetkých jeho exotických vtákov.
Ernest Hemingway žil na ostrove Key West v dome s 30 mačkami (napr. Alley Cat, Boise, Crazy Christian, Dillinger, Ecstasy, F. Puss, Fats, Furhouse, Pilar, Skunk, Whitehead, Willy) . Podľa jedného príbehu sa Hemingway zoznámil s kapitánom, ktorý mal neobyčajnú mačku so šiestimi prstami. Keď kapitán z ostrova odchádzal, daroval ju Hemingwayovi. Dodnes veľa mačiek na tomto ostrove má šesť prstov. Hemingway raz povedal: "Mačka je vo svojich citoch úplne úprimná. Na rozdiel od ľudí, ktorí z rôznych príčin skrývajú svoje city, mačka ich neskrýva."
Pápež Leo XII. mal sivo-červenú mačku s čiernymi pásmi, ktorá sa volala Micette. Narodila sa a žila vo Vatikáne s pápežom. Občas sa vraj dokonca skrývala pod pápežovým rúchom počas audiencií.
Prorok Mohammed tiež miloval mačky. Podľa jedného príbehu, keď ho raz volali na motlidbu, zbadal na záhyboch svojho rukáva spať svoju mačku Muezzu. Nechcel ju však zobudiť, a tak si radšej odstrihol rukáv. Hovorí sa, že na mieste, kde je Mohammed pochovaný, nájdete vždy nejakú mačku.
Edgar Allan Poe používal mačky ako symboly niečoho zlého, no v skutočnosti vlastnil a miloval mačky. Podľa svojej korytnačkovej mačky Catariny napísal príbeh Čierna mačka. V zime 1846 sa Catarina vyšplhala na spisovateľovu posteľ, keď zomieral na tuberkulózu, a zohrievala ho.
Pierre Auguste Renoir miloval mačky a nájdete ich na niekoľkých jeho obrazoch.
Cardinal Richelieu mal tucet mačiek, pre ktoré dokonca postavili príbytok vo Versailles a nechal aj peniaze na ich opateru po jeho smrti.
Dr. Albert Schweitzer zachránil mačiatko, keď počul jeho nárek pod podlahou novobudovanej stavby. Nazval ju Sizi a sedávala na jeho stole, keď písal. Často zaspala na jeho ľavom ramene. Bol však ľavák, a keď sa tak stalo, napísal recepty pravou rukou. Toto trvalo 23 rokov. Jeho ďalšia mačka, Piccolo, spávala rada na papieroch na jeho stole. Ak niekto potreboval nejaký papier, museli počkať, kým sa Piccolo prebral. Schweitzer raz povedal: "Existujú dva druhy úniku od životných útrap: hudba a mačky."
Ďalšie osobnosti a ich mačky:
- Johanka z Arku: Asole a Carream
- Nostradamus: Grimalkin
- Marylin Monroe: Mitsou
- Kráľovná Viktória: White Heather
- Andy Warhol: Hester, Sam
- John Lennon: Elvis
- Theodor Roosevelt: Slippers, Tom Quartz
- Bill Clinton: Socks
- James Dean: Marcus
- Erasmus Darwin: Persian Snow
- Karel Čapek: Pudlenka
- Kleopatra: Charmain
- Ronald Reagan: Cleo, Sara
- Victor Hugo: Chanoine, Mouche
- Charlotte & Emily Brontë: Tiger
- Yoko Ono: Charo, Misha, Sasha
- Vivien Leigh: Boy, Nichols, New, Poo Jones
Ďalšie osobnosti, ktoré mali mačky: Robert de Niro, Kráľ Eduard VII., Melanie Griffith, Lenin, Henri Matisse, Pablo Picasso, Stalin, Elizabeth Taylor, Whitney Houston.
Známi ľudia, ktorí nenávideli mačky
Ailurofóbia je strach z mačiek. Trpeli ňou:
Julius Cézar, Henry II., Karol XI. i Napoleon Bonaparte. Ich strach z mačiek bol taký silný, že v prítomnosti mačky takmer omdlievali. Dalšie osobnosti histórie, ktoré nemali rady mačky boli napríklad Alexander Veľký, Benito Mussolini, Adolph Hitler, Wu-Chao (čínsky panovník), Pápež Gregor IX., Pápež Inocent VII., Pápež Inocent VIII., Alžbeta I., William Shakespeare, Kráľ Ľudovít XIV., Dwight Eisenhower, Henry III. (francúzsky kráľ).
Obrázky: zdroj internet
22.10.2006