Mačka v sieti paragrafov
Mačka v sieti paragrafov
Autor: Kristína Vojteková
Článok bol publikovaný v časopise Moja Mačka.
Týranie mačiek, topenie mačiatok...často sa odvolávame na slabé zákony a nízke tresty, pritom ich sami dobre nepoznáme. Nevieme, čo robiť, keď sa staneme svedkami týrania, alebo sa o ňom dozvieme. Čo je vlastne považované za týranie, ako mu zabrániť a kam sa obrátiť?
Kým v starovekom Egypte bola mačka stelesneným božstvom a jej zabitie (i neúmyselné bolo trestané smrťou, dnes ostávajú stále sa množiace prípady týrania mačiek nepotrestané. My, čo sa s nimi prakticky denne stretávame len krútime hlavou nad vynaliezavosťou „človeka“. Upálená mačička, kocúrik s odťatou labkou, britská mačka priviazaná o strom v lese, ukrižovaná mačka, tehotná mačička s roztrieštenou panvou, kocúrik slúžiaci ako lopta, a tisíce nechcených a utýraných mačiatok - utopených či ubitých... tieto obrazy sa stávajú realitou každého dňa.
Ich ochrana je pritom zabezpečená viacerými zákonmi: Zákon o veterinárnej starostlivosti č.39/2007 Z.z., Vyhláška č. 231 Ministerstva pôdohospodárstva SR o chove spoločenských zvierat, divých zvierat a nebezpečných živočíchov a o ochrane pokusných zvierat z júna 1998. A samozrejme §378 Trestného zákona.
Čo je týranie zvierat?
Týranie zvierat je každé konanie ktorým sa spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé poškodenie zdravia, porušenie neobnoviteľných častí organizmu (okrem sterilizácie, kastrácie a schváleného kupírovania), trvalá alebo dlhodobá porucha správania, neprimeraná bolesť, poranenie alebo utrpenie. Ďalej je ním obmedzovanie výživy a napájania zvieraťa, čo poškodzuje jeho zdravotný stav, použitie zvieraťa ako živej návnady, a tiež každé konanie, ktorým sa prekračujú biologické schopnosti zvieraťa (§22 zákona č.39 o veterinárnej starstlivosti Z.z., ods.2). Ten istý zákon uvádza aj dôvody, ktoré sú považované za primerané na usmrtenie zvieraťa.
Treba uviesť, že bezbolestné usmrtenie zvieraťa po predchádzajúcom zbavení vedomia môže vykonať len veterinárny lekár okrem skončenia utrpenia zvieraťa v naliehavých prípadoch (ak nemožno rýchlo zabezpečiť pomoc veterinárneho lekára) a prípadu nutnej obrany a krajnej núdze. Usmrtenie zvierat utopením alebo udusením je zakázané.
Veľmi závažným a žiaľ ticho tolerovaným prípadom je aj utrácanie veľkého množstva nechcených mačiatok či šteniatok (často utopením alebo ubitím). Zákon o veterinárnej starostlivosti má na to jednoznačnú odpoveď: „Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný zabezpečiť opatrenia na zabránenie jeho úteku a neplánovaného alebo nežiaduceho rozmnožovania.“
V prípade porušenia tohto zákona hrozí pokuta od 20 000 (fyzická osoba) do 500 000 korún (právnická osoba) – v závislosti od závažnosti činu, čo posúdi veterinár. Pokutu je tiež možné udeliť v prípade nespolupráce s veterinárnym inšpektorom (napr. pri vyšetrovaní podozrenia z nevhodného zaobchádzania so zvieratami, alebo kontrole chovu a pod.).
Závažné činy týrania a utýrania zvierat sa posudzujú podľa §378 Trestného zákona, pri ktorého porušení hrozí páchateľov odňatie slobody až na 3 roky.
Pokračovanie o týždeň.
01.02.2009