Jediné riešenie premnožovania mačiek je kastrácia
Mačky v mestách, mačky na dedine - v zásade užitočné zvieratá, ale ich počet narastá geometrickým radom. Pohybujú sa medzi nami, vyhrievajú na slnku, schovávajú pod autami, hľadajú niečo pod zub. Rušia vlastne len v čase ruje – a presne o to ide...
Niekoľko zvierat na rozsiahlej ploche má opodstatnenie, veď chytajú myši, ktoré by ľuďom sťažovali život... Problémom je ale rozmnožovacia schopnosť mačiek. Populácia mačiek sa môže v rekordnom čase premnožiť do nepríjemných rozmerov. Mestá a obce bojujú s veľkými kolóniami opustených mačiek.
Je dokázané, že sa mačky rozmnožujú podľa životných podmienok. Keď majú čo žrať, majú dobré podmienky prežitia, ich populácia narastá rýchlejšie. V podmienkach austrálskych saván to pozorovali u divoko žijúcich mačiek. Keď poklesla populácia ich prirodzenej potravy, savanských myší, rozmnožovanie mačiek sa pozastavilo. Pre nás z toho vyplýva: je chvályhodné, že prikrmujeme voľne žijúce mačky. Ale je to už zásah do prirodzenej rovnováhy, ktorý vyžaduje od nás aj ďalší krok: kastráciu.
Mnohí považujú kastráciu za neprirodzenú, za zásah do prírody, ale mačiatka pokojne topia či vyhadzujú do kontajnera…
Kastrácia/sterilizácia
Kastrácia kocúrika je temer banálny zásah: pod narkózou sa mu prerušia semenníky, rez netreba ani zošívať. Za niekoľko hodín môže byť kocúrik vypustený, o deň neskôr je taký čulý ako predtým. S dôležitým rozdielom: neznačkuje, nebije sa s ostatnými kocúrmi kvôli teritóriu, nebezpečenstvo poranení a infekcií odpadá. Cena kastrácie v Bratislave: okolo 800 Sk, mimo veľkého mesta možno aj niečo menej.
U mačiek je potrebné otvorenie brušnej dutiny, lebo sa vyberajú vaječníky a maternica. Vďaka modernej operačnej technike je dnes jazva malá, zašitá niekoľkými stehmi. Pooperačná starostlivosť trvá pár dní. U voľne žijúcich mačiek sa používajú stehy, ktoré netreba vyberať. Cena zákroku, podľa miesta, okolo 2 tisíc Sk.
Kedy kastrovať/sterilizovať?
Ak máte výlučne bytovú mačku, bez zaručenej možnosti výbehu a spojenia s kocúrom, môžete vyčkať prvú ruju, t.j. ukončenie jej pohlavného vývoja. Bytový kocúr nenechá nikoho na pochybách, kedy je už schopný reprodukcie: začne značkovať, ocikávať kúty, deky a iné nemožné miesta ostro zapáchajúcim močom. Je to niečo čpavkovo-ohavné a nemá to nič spoločné s nevybratým pieskom v kadibudke... Ak to zacítite, bez váhania zdvihnite telefón a dohodnite najbližší kastračný termín s veterinárom...
Kedy mačka pohlavne dozrieva? Do roka určite, ale mnohé už omnoho skôr! Osem mesačné mačacie maminky nie sú zriedkavosťou. Ruja sa už dávno neodohráva len v limitovaných mesiacoch, klimatické zmeny sa podpisujú pod fakt, že napr. na Devíne počuť tohto roku „spev“ zaľúbených kocúrov už od začiatku januára... Dva vrhy za sezónu tiež už nie sú pravidlom. Zažila som mačku, ktorá (po odbere mačiatok) behom niekoľkých dní bola zase „ v tom“ a vykrúcala sa pred troma nádejnými frajermi (jej následná sterilizácia skutočne potvrdila opätovnú kotnosť).
Pre voľne žijúce mačky a kocúrov z toho vyplýva, že sa kastrácia/sterilizácia musí urobiť čo najskôr. OK, nie v 4-5 mesiacoch, ako sa stalo nutnosťou v krajinách s premnoženou populáciou divo žijúcich mačiek, kde treba zabrániť ďalšiemu množeniu za každú cenu. Ale tak v 6. - 7. mesiaci by ste mali na to už vážne myslieť, či u mačičky alebo kocúrika. Každé váhanie a vyčkávanie je rizikom ďalšieho mačacieho prírastku do sveta, ktorý pre ne nemá ani miesto ani pochopenie...
Nechajte Vašu mačku alebo kocúra včas vykastrovať/sterilizovať! Vašim uvedomelým prístupom urobíte maximum na ochranu zvierat!!
04.02.2005