Infekčné choroby mačiek III.
Tretia a posledná „písmenková“ choroba mačiek. Tak, ako aj u ľudí, má niekoľko fáz. Spôsobuje prakticky kolaps imunitného systému.
Pôvodca. Spôsobuje ju vírus z rodu Lentivirus. V Európe je pôvodcom ochorenia subtyp A.
Patogenéza. Ochorenie prebieha v niekoľkých fázach.
Primárna fáza - z klinických prejavov je tu horúčka, neutropénia a lymfadenopatia (zväčšenie lymfatických uzlín). Nie sú výrazné a mnohokrát ich mačka prekoná bez viditeľných problémov. Už po niekoľkých týždňoch dochádza k sérokonverzii. Tvoria sa protilátky proti jednotlivým antigénom vírusu. Túto fázu zviera prekoná vďaka ešte dobre fungujúcim T a B lymfocytom bez väčších problémov.
Asymptomatická fáza – trvá mesiace až roky. Zviera nemá žiadne príznaky.
ARC fáza – je obdobie príznakov imunodeficiencie. Predchádza mu niekoľkomesačné obdobie generalizovanej lymfadenopatie. ARC fáza trvá niekoľko mesiacov až 1rok. Charakterizujú ju chronické sekundárne infekcie – chudnutie, hnačky, ochorenia horných dýchacích ciest, infekcie v ústnej dutine - stomatitída, gingivitída, infekcie kože, lymfadenopatia.
Fáza AIDS – je terminálne štádium choroby. Imunitný systém je prakticky nefunkčný, k symptómom ARC sa pridružuje ešte anorexia, anémia, pancytopénia (pokles množstva krviniek v krvi), nastupujú oportúnne infekcie (infekcie spôsobené organizmami, ktoré za normálnych okolností ochorenie nespôsobia, pretože sú bez problémov zvládnuté zdravým imunitným systémom). Organizmus mačky nie je schopný brániť sa ani bežným infekciám, dokonca ani exogénnym parazitom.
Prenos infekcie. Infikované zvieratá vylučujú vírus slinami. V prirodzených podmienkach prebieha infikovanie pohryzením, hlavne u voľne žijúcich kocúrov pri ochrane teritória. Prevalencia je rôzna v jednotlivých krajinách Európy, najvyššie percento výskytu je v Anglicku, Francúzsku a Taliansku.
Diagnostika. Základným ukazovateľom popri klinickom stave je stanovenie prítomnosti špecifických protilátok. V rutinnej diagnostike je značný výber testov. Od COMBO testov pre skríningové vyšetrenie v ambulanciách, pre laboratóriá ELISA a imunofluorescenčné testy. Vzorky s neurčitým výsledkom sa vyšetrujú pomocou metódy western blot.
Okrem sérologie sú tu parametre vnútorného prostredia: anémia, pancytopénia. Dôležitým znakom je stanovenie počtu CD4+ lymfocytov. Ich pokles, resp. úplné vymiznutie dáva možnosť určiť fázu ochorenia a je nezvratným dôkazom infekcie. Nie je to rutinne používané vyšetrenie pre jeho finančnú náročnosť.
Terapia. Tak ako u AIDS ľudí, ani u mačiek neexistuje účinný liek. Lieky obmedzujúce činnosť reverznej transkriptázy – umožňuje množenie vírusu – sa bežne nepoužívajú pre svoju vysokú toxicitu. V zásade sa pri FIV miernia a terapeuticky riešia sekundárne infekcie a pri rozvinutí AIDS sa zvačša pristupuje k eutanázii, aby sa zabránilo zbytočnému utrpeniu mačky.
Prevencia. K dispozícii pre rutinné použitie je vakcína obsahujúca inaktivovaný vírus. Ochranný účinok bol vyčíslený na 80 %.
Medzi ostatné ochranné opatrenia patrí izolácia séropozitívnych zvierat, obmedzenie voľného pohybu a kastrácia kocúrov. Vírus samotný je málo odolný a v prostredí prežíva krátko.
18.11.2007