Dobrý deň, stratila sa nám mačka...
Autor: Zuzana Gabajová
Takto začínajú mnohé maily adresované OZ MačkySOS. Ide o situáciu, ktorá je veľmi stresujúca pre majiteľa, no hlavne pre zviera. Pre mačku, ktorá je zvyknutá na pohodlie a bezpečie domova a náhle sa ocitlo mimo neho. Prinášame teda zopár osvedčených rád a skúseností, ktoré možno pomôžu, aby sa stratená bytová mačka alebo kocúrik dostali čim skôr domov. Treba si však uvedomiť, že hľadanie vyžaduje od nás dosť úsilia a času. To však určite pre svojho miláčika urobí každý zodpovedný a milujúci majiteľ.
1. Zachovajte rozvahu a predovšetkým skontrolujte rýchlo a precízne všetky vám známe (a podľa možnosti aj neznáme) úkryty v byte (dom ). Je celkom možné, že mačka oddychuje na nie veľmi viditeľnom mieste. Skontrolujte skrine, zásuvky, kuchynské skrinky, záchod, priestor za nábytkom, na nábytku, práčku, sušičku, umývačku riadu, odpadkový kôš. Mačka je majster v zašívaní sa a vyznáva heslo, ak vidím ja teba, vidíš aj ty mňa. Ak mačka nijak nereaguje na volanie, na rad prichádza tažší kaliber - pochúťka ( pasta, vitamíny, tuniak, ...), niečo kvôli čomu je mačka ochotná precitnúť z najsladšieho sna.
Ak je naše domáce pátranie neúspešné a mačka naozaj v dome nie je, treba konať rýchlo. Hlavne, ak ide o zviera, ktoré nie je vôbec zvyknuté existovať mimo svojho domáceho (bytového) teritória.
2. Je možné, že mačka, ak naozaj vybehla z bytu, sa nachádza ešte niekde blízko. Mohla vybehnúť von pri vašom príchode. Ak ste obyvateľ bytového domu, predovšetkým zatvorte vonkajšie vchodové dvere, narýchlo načmárajte oznam typu – „Stratila sa mačka z bytu, prosím nepúštajte ju von.“ - a obehnite všetky poschodia a voľne prístupné chodby a schodiská v dome. Vraví sa, že mačky utekajú po schodisku nahor, ale neviem posúdiť, či to nie je len povera.
3. Ak ste mačku nenašli na schodisku, skontrolujte najbližšie okolie domu. Kríky, parkovisko, miesta pod autami – tie dôkladne a opakovane, živé ploty v okolí, stojiská smetných košov. Volajte mačku menom, majte pri sebe nejakú maškrtu a bundu. Ak mačka vybehla do neznámeho prostredia, určite je vyplašená, a keď ju nájdete, môže byť v takom strese, že pred vami začne utekať, alebo bude na vás syčať. Tu poslúži bunda, ktorú cez mačku môžete prehodiť, a tak ju chytiť.
4. Pokiaľ ste mačku nenašli ani v bezprostrednom okolí, treba rozšíriť pátranie. Je dobré, ak ste na hľadanie viacerí. Kým jeden prehľadáva okolie, ďalší člen tímu môže pokračovať v pátraní v dome. Je potrebné prezrieť dôkladne pivničné priestory. Pokiaľ nemáte od všetkých priestorov v dome kľúč (sušiareň, kočíkareň), vyžiadajte si ich od majiteľov.
5. Je možné, ze vašu mačku prichýlil niektorý sused v dome, navštívte susedov osobne.
6. Vonkajší pátrači nech preveria v okolí prístupné pivničné priestory. Poproste obyvateľov susedných domov o kľúče od pivníc a prezrite ich. Ak sú v okolí obchody, firemné budovy, navštívte ich a informujte ich o state mačky. Možno vám budú vedieť dať informáciu, čo vám pomôže v pátraní.
7. Ak ste nemali šťastie v hľadaní, prišiel čas na letáky. Vylepte ich všade v okolí a to čím skôr. Pokiaľ vám dovolia aj v iných objektoch, u veterinárov v okolí, v potravinách a obchodoch, v najbližšej škole (deti sú veľmi vnímavé ), v obchodoch pre zvieratká.
8. Využite internet a uverejnite oznam na všetkých dostupných a ochotných zvieracích portáloch. Rozpošlite oznam všetkým známym. Spamy vo všeobecnosti nemá nik rád, ale zo skúsenosti sú ľudia k oznamom o strate zvierat zhovievaví.
9. Ponúknite nálezné.
10. Oslovte najbližší útulok, Slobodu zvierat, navštívte ich aj osobne. Informujte sa, či niektorý z depozitov fungujúcich vo vašom okolí neprijal vašu mačku. Kontaktujte ich cez príslušné združenia a internetové stránky.
11.Oslovte kŕmičov mačiek v okolí svojho bydliska. Majú dobrý prehľad o svojej kolónii, nový prírastok si určite všimnú.Títo ľudia môžu byť pre vaše pátranie veľmi užitoční, vypýtajte si na nich kontakt a priebežne ich oslovujte, či náhodou nemajú nového stravníka.
12. Inzerujte v miestnej tlači.
13. Nevzdávajte sa rýchlo a rozhodne nie po niekoľkých dňoch. Mačky sú veľmi múdre stvorenia a dokážu sa prispôsobiť situácii. V prvých dňoch je mačka určite vystresovaná, možno sa vyhýba kontaktu s človekom, no po čase začne hľadať potravu. Je možné, že prekoná strach a k niekomu bude kontaktná.
Ak svoju mačku nenájdete do niekoľkých dní, neznamená to, že nie je niekde poblíž. Monitorujte neustále okolie, buďte v kontakte s kŕmičmi, s psíčkarmi. Skoré ranné a podvečerné i večerné prechádzky po okolí s kúskami surovej kuracinky môžu priniesť úspech. Práve večer či v noci, keď utíchne ruch dňa, môžu byť tým časom, ktorý bude pre vydesené zvieratko prijateľnejší. Tiché volanie jej mena v tomto čase môže priniesť úspech.
Ak zahliadnete mačku podobnú vašej, môže to byť pokojne ona. Pár dní na ulici mačku poznačí na výzore. Dajte na svoj cit. Pokiaľ nejaká podobná mačka v okolí reaguje na váš hlas, len je trochu „iná ako bola pred týždňom“, je celkom pravdepodobné, že je to vaša mačka. Kľudne sa jej prihovárajte, podajte maškrtu, skúste ju odchytiť (bunda ). Nečakajte, že sa vám hneď sama vrhne do náručia.
Strata zvieraťa je veľmi nešťastná skúsenosť, ale môže sa skončiť dobre. Záleží to od mnohých okolností. Niekedy sa domáca mačka po čase začlení do kolónie mačiek v okolí, alebo sa jej ujme iný milovník mačiek. Bytová mačka zvyknutá na prítomnosť človeka ju určite po prekonaní prvotného šoku začne vyhľadávať, alebo ju aspoň nebude odmietať. Susedia - všímaví dôchodcovia, kŕmiči, psíčkari, mamky s deťmi na prechádzke, to sú možné zdroje informácií pre vás.
Držím palce všetkým, ktorí hľadajú svoje zvieratko, aby ho čím skôr našli. Verím, že aj váš domáci miláčik môže mať šťastie ako ragdollka Glória, ktorá sa pred časom ocitla v jednom z našich depozitov a po pár hodinách sa vrátila k majiteľom.
A ešte zopár rád, ako strate zvieratka zabrániť, keďže prevencia je aj v tomto prípade najlepšia:
- Nikdy neodchádzajte z bytu, pokiaľ neviete, kde momentálne vaše zviera je.
- Pri odchode alebo príchode z domu dávajte pozor, aby sa mačka, pokiaľ nie je zvyknutá chodiť von, nedostala z bytu. Rizikové sú príchody s nákupom, s kočiarikom.
- Pri zatvorení bytu venujte ešte aspoň letmý pohľad priestoru pred vašimi dverami.
- Pri príchode domov hneď „spočítajte“ svoje mačacie stádo. Naučte (aj drobnými maškrtami) svoje zvieratá, aby vás chodili vítať, bude mať hneď prehľad kto je doma.
- Ak máte pri bytových dverách priestor, ktorý sa dá zatvárať, zatvárajte ho. Aj keď sa mačka dostane z bytu, stále je v priestore, z ktorého nemá možnosť ujsť, resp. ísť ho preskúmať.
- Dávajte pozor na otvorené okná,nenechávajte počas svojej neprítomnosti otvorené vetračky. Aj cez ne sa môže mačka dostať von, i keď vám sa priestor môže zdať úzky. Okná a balkóny v byte, kde žijú mačky by mali byť zabezpečené sieťou či pletivom. Nie je pravdou, že mačka z okna nemôže vypadnúť. Môže, a veľmi ľahko. Následky môžu byť tragické.
- Ak idete s mačkou mimo domu, nezabudnite jej dať kvalitný (ale pružný obojok s adresou a tel. číslom. Venčenie mačky je diskutabilné, počítajte s tým, že splašená mačka sa veľmi pravdepodobne v záchvate paniky dokáže vyvliecť z postroja či obojku. Mačky, ktoré nie sú vôbec zvyknuté na pobyt vonku, nikdy neprenášajte iba v náručí. Prepravka je nevyhnutná aj na krátke vzdialenosti. Nie raz sa stalo, že vyplašená mačka (hlasný zvuk, buchnutie, zatrúbenie klaksónu, štekot psa) vystrčila pazúriky a prekvapený majiteľ ju proste neudržal. Potom už chytať vydesené zviera nie je vôbec jednoduché.
- Ak vám opatruje mačku počas vašej neprítomnosti niekto iný, poriadne ho poučte.
- Sterilizované mačky či kastrovaní kocúrici majú oveľa menšie tendencie utekať. Keď totiž príde obdobie rozmnožovania, nič nie je silnejšie, než toto volanie.
Autor: Zuzana Gabajová
28.04.2023