Adopcia mačky alebo aby všetko dopadlo 3...
Po adopcii – prvé dni
Prvé dni v novom domove sú dôležité, ale v žiadnom prípade nie sú vzorom toho, ako sa zvieratko bude v budúcnosti správať. Mačka vo všeobecnosti reaguje na zmeny citlivo, nie práve najlepšie. Na to treba myslieť, keď si nového člena rodiny prinesiete domov.
Dajte zvieratku dostatok času v pokoji si obzrieť prostredie, spoznať ho. Očakávať, že mačička vykráča z prepravky a bude celé príbuzenstvo obšťastňovať naháňačkou za špagátikom... nuž, sú aj také typy, ale je ich veľmi, veľmi málo. Nechajte ho, nech skúma v takom tempe, ako to vyhovuje jemu. Umiestnite v blízkosti záchodík (môžete do neho prípadne mačičku položiť, aby istotne vedela, kde je), misku s vodou a krmivom. A potom si počkajte... Mačička vám sama dá jasne najavo, že už zmenu absorbovala a je čas na maznanie sa, na hry.
Pokiaľ ide o zdravotnú stránku veci, niekoľko dôležitých upozornení. Pri zmene prostredia môžu nastať malé zdravotné problémy, ktoré by však, pokiaľ sú spôsobené len zmenou prostredia, mali po pár dňoch odznieť. Zvyčajne zmena prostredia a aj krmiva (preto je dobré vedieť, čím bola mačička na predošlom pôsobisku kŕmená môže spôsobiť redšiu stolicu prípadne miernejšiu hnačku. Nesmie to byť ale úporná hnačka pri ktorej hrozí odvodnenie. Keď sa u mačičky prejaví hnačka, je dobré nasadiť diétu. Najjednoduchšie je vynechať akúkoľvek priemyselnú stravu a kŕmiť premrazeným surovým kuracím mäsom, alebo vareným kuracím mäsom s ryžou. Najdôležitejšie je, aby zviera dosť pilo. Ak sa ale stolica neupravuje, treba nazbierať vzorku (ideálne je z troch dní, skladovať dobre uzavreté v chladničke) a navštíviť veterinára.
Zvieratko môže nejaký čas prestať prijímať potravu. Najmä u plachších jedincov sa to často stáva. Pokiaľ je to zdravé, dospelé zviera a aspoň trochu pije, pár dní bez potravy nezanechá následky. U mačiat je to podstatne háklivejšie, strácajú hmotnosť i tekutiny rýchlejšie a takéto prudké oslabenie by mohlo byť fatálne. Ale istotne sa netreba trápiť, pokiaľ je mačiatko inak zdravé, ak prvých 24 hodín bude iba piť.
Zmena prostredia môže, žiaľ, niekedy spustiť ochorenia, ktoré dovtedy iba kdesi driemali. Infekty dýchacích ciest, tráviace problémy závažnejšieho charakteru a podobne... Nie je to nikoho chyba, proste je to reakcia organizmu. Predchádzajúci opatrovateľ nemusel mať naozaj ani tušenia, že niečo také hrozí. Nakoniec, stále hovoríme o živých tvoroch na ktorých jednoducho nie je možné dať 100 percentnú záruku. Tam nie je iná rada než rýchlo k veterinárovi.
Návštevu veterinára odporúčam však po každej adopcii, tak zhruba po týždni v novom domove. Môže to byť veterinár, ktorý sa o zvieratko dovtedy staral a na ktorého by ste mali pri adopcii dostať kontakt, ale môže ísť aj o “vášho” veterinára. Nezabudnite ho však podrobne o všetkom informovať, predložte očkovací preukaz, prípadne mu ukážte papiere, ktoré ste pri adopcii dostali a v ktorých sú dôležité informácie o mačičke.
Ak si beriete na adopciu mačku z veľkého spoločenstva (napríklad z útulku), treba si uvedomiť jednu vec - aj keď máte v očkovacom preukaze zaznačené, že zvieratko bolo riadne odčervené, v okamihu preberania to už nemusí byť pravda. Vo veľkom spoločenstve mačiek je veľký pohyb, novšie príjmy, takže vaša mačička už kľudne môže mať znovu škrkavky. Ničomu teda neublížite, keď zvieratko znovu preventívne odčervíte.
Viem, je toho strašne veľa. Ale stojí to za to, dať si záležať. Ako pri výbere, tak priamo pri preberaní a aj v prvých dňoch. Ušetríte tým starosti či sklamanie sebe a nakoniec aj samotnej mačičke či kocúrikovi. A nebojte sa, nie je to až také hrozné, akoby to po týchto riadkoch mohlo vyzerať. Držím palce, nech sa vám podarí nájsť tú pravú, toho pravého
09.04.2006