Mačka v sieti paragrafov II.
Mačka v sieti paragrafov II.
Autor: Kristína Vojteková
Článok bol publikovaný v časopise Moja Mačka.
Pokračovanie.
Čo robiť, keď ste svedkami týrania mačiek?
Ak sa stanete svedkami zlého zaobchádzania so zvieratami, alebo priamo týrania zvierat, v prvom rade sa mu snažte zabrániť. Je veľmi dôležité, aby ste každý takýto prípad nahlásili, či už priamo na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, alebo Slobode zvierat, prípadne inému ochranárskemu združeniu. Ak máte možnosť, snažte sa samotný čin, prípadne týrané či utýrané zviera odfotiť - zamerajte sa na zranenia, viditeľné zanedbanie starostlivosti, podmienky, v ktorých žije. Pokúste sa získať celkový aj detailný záber zvieraťa.
Výhodou je, ak máte svedkov. Sťažnosť na RVPS je potrebné podať písomne. Mala by obsahovať presný opis situácie a okolností, za ktorých k týraniu došlo resp. dochádza, meno a adresu páchateľa (ak je to možné, kedy a kde k týraniu došlo, či ide o dlhodobé alebo náhodné týranie. Popíšte tiež týrané zviera – či a aké známky týrania prejavuje (napr. podvýživa, rany). Nezabudnite uviesť kontakt na vás a tiež požiadať o informovanie o riešení prípadu.
Ak sa stanete svedkami utýrania zvieraťa, nájdete utýrané zviera, alebo ste svedkami usmrtenia zvieraťa streľbou (či už nejakým občanom, políciou, šarhom, poľovníkom), zavolajte políciu a žiadajte zdokumentovanie prípadu. Telo zvieraťa odneste k veterinárovi, ktorý vám vystaví potvrdenie o príčine smrti. Ideálne je zviera nafotiť – celkový aj detailný pohľad. Podajte trestné oznámenie, či už na konkrétneho alebo neznámeho páchateľa.
Druhou spomínanou možnosťou je obrátiť sa na inšpektora Slobody zvierat na Linku proti krutosti: 02/16 187. Inšpektor Slobody zvierat prípad preverí a podá písomný podnet na RVPS, prípadne vám poradí, ako postupovať.
Ako ďalej?
Okrem Slobody zvierat rieši otázku budúcnosti ochrany zvierat tiež OZ MačkySOS. Jeho členovia sa stretli s poslancom NRSR za SDKÚ-DS Pavlom Frešom, kde diskutovali o množiacich sa prípadoch týrania zvierat, o nečinnosti štátnych orgánov v oblasti ochrany spoločenských zvierat a o udelených trestoch pri prejednávaní prípadov týrania zvierat. Táto diskusia vzbudila veľký záujem, najmä medzi straníkmi SDKU-DS, ktorí sa chcú ďalej podieľať na hľadaní riešení. V súčasnosti už pracujú na novej koncepcii ochrany životného prostredia a kvality života (bude zahŕňať aj problematiku ochrany zvierat), ktorú plánujú predložiť do parlamentu najneskôr v januári/februári budúceho roka.
Medzi hlavné návrhy patrí zmena zákona č. 39/2006 Z.z. §22 ods.4 o usmrcovaní zvierat, písmeno f., ktorý považuje usmrtenie zvieraťa za odôvodnené, ak je zviera nechcené. Toto chceme zmeniť tak, aby usmrtenie nechcených zvierat bolo možné len „pokiaľ tieto sú agresívne, nevyliečiteľne choré alebo prestarnuté a vyčerpané; s cieľom zamedziť ďalšiemu utrpeniu zvieraťa.“ Cieľom tejto zmeny je najmä vyriešenie nelichotivej situácie v karanténnych staniciach, kde sú zvieratá po uplynutí karantenizačnej doby utrácané.
Boj proti týraniu zvierat (a teda aj mačiek) je bojom ťažkým a dlhým. Zbytočne sa dožadujeme zvýšenia trestov v zákone, to zvieratám nepomôže, keď už aj teraz ostávajú vinníci nepotrestaní. Zákony majú zmysel, len pokiaľ budeme ich dodržiavanie sledovať aj my a pokiaľ spravíme, čo je v našich silách, aby boli vinníci potrestaní.
Ako aj pán poslanec Frešo povedal, je potrebné venovať tejto problematike veľa pozornosti a hlavne je dôležitá veľká podpora a tlak verejnosti.
Práve preto na vás apelujeme - nahlasujte všetky prípady týrania zvierat, o ktorých viete, či už priamo na RVPS, Slobode Zvierat alebo OZ MačkySOS. Možno sa všetky neobjasnia, ale minimálne dajú jasný signál, že nám na zvieratách a slušnom zaobchádzaní s nimi záleží a že ich týranie nestrpíme.
Uznesenie Európskeho parlamentu o akčnom pláne Spoločenstva na ochranu a pohodu zvierat na roky 2006-2010(2006/2046(INI)), kde je pri priamo uvedené: „zvieratá sú cítiace bytosti, ktorých špecifické potreby je nevyhnutné brať do úvahy“.
08.02.2009