Infekčné choroby mačiek I.
Pôvodca leukózy – tiež mačacia leukémia - je vírus z čelade Lentivirus. Ide o tzv. „pomalé vírusy“, z tejto skupiny je tiež vírus HIV. Vírus spôsobuje ochorenie mačiek, charakterizované poklesom činnosti imunitného systému a nádorovým bujnením, končiace smrťou zvieraťa. Vírus sa vyskytuje v troch podtypoch – A,B,C, pričom smrteľné ochorenie spôsobuje len podtyp A.
Prenos ochorenia - ochorenie sa šíri len medzi mačkami. Prenos na človeka, alebo iný živočíšny druh nebol zatiaľ zaznamenaný,vírus je patogén špecifický pre mačky, bez rozdielu plemena. Vírus sa prenáša ľahko a rýchlo hlavne v skupinách mačiek – nachádza sa vo všetkých telesných tekutinách. Cesta prenosu je rôznorodá: kýchnutie, sliny pri umývaní, spoločná toaleta, poškriabanie pri hre, transplacentárny prenos, prenos materským mliekom.
Najvnímavejšie na vírus sú mačatá a mačky vyššieho veku. Tie prvé nemajú ešte plne funkčný imunitný systém, u starých mačiek už imunita klesá. Zdravá dospelá mačka sa môže nakaziť vírusom a neochorie. Vtedy sa stáva rezervoárom ochorenia, vylučuje vírus a je plne infekčná. Ochorenie sa nemusí manifestovať, ak je mačka v dobrej kondícii a pohode. Môže sa však spustiť hocikedy pri fyzickej alebo stresovej záťaži.
Výskytom ochorenia sú najviac ohrozené veľké chovy, útulky, voľne žijúce mačky v skupinách.
Prejavy ochorenia - Na 2 až 12 deň sa vírus šíri lymfatickou cestou do kostnej drene, čreva, pri celkovom oslabení mačky dochádza k virémii. Vírus sposobuje deštrukciu bielych krviniek, organizmus mačky je bezbranný aj voči bežným infekciám. Mačatá zväčša uhynú rýchlo.
Prvé príznaky nemusia byť špecifické - teploty, nechutenstvo, apatia, hnačky. Následne vzniká chudokrvnosť, strata hmotnosti, nádorové bujnenie, strata plodnosti mačiek, zápaly čriev, poruchy nervov a poruchy pri gravidite mačiek – potraty, mŕtve plody...
Liečba ochorenia - Neexistuje žiadny známy účinný liek. Terapia pokrýva liečenie sekundárnych infekcíí, vlastne len zmierňuje vedľajšie prejavy ochorenia a zmierňuje mačke utrpenie. Pri nie príliš agresívnom priebehu môže mačka prežiť aj niekoľko rokov pri dobrej starostlivosti.
Prvým a základným opatrením je oddelenie chorej mačky. Pri izolácii neohrozuje ostatné mačky a sama je chránená pred sekundárnymi infekciami. Často je ale nutné ukončiť trápenie mačky eutanáziou.
Diagnostika - Podozrenie na nakazenie vírusom FeLV sa vyslovuje pri opakovaných typických klinických príznakoch. Kontakt s vírusom sa dokazuje vyšetrením prítomnosti protilátok. Jedno vyšetrenie nie je dôkazom ochorenia, vypovedá len o strete mačky s vírusom. Môže sa stať aj to, že mačka ešte nemusí mať vytvorené protilátky. Preto sa vyšetrenie opakuje po cca 3 týždňoch, kde sa už uplatňuje dynamika vývoja imunitnej odpovede. Navyše sa diagnostika dopĺňa vyšetrením krvného obrazu a biochemických parametrov. Základom je samozrejme klinický stav pacienta, spolu s anamnézou.
Prevencia - Základným preventívnym opatrením je vakcinácia. Pred očkovaním je nevyhnutné vyšetrenie prítomnosti protilátok.Vakcinácia sa vykonáva len u mačiek, ktoré nemajú vytvorené protilátky. U zvierat s pozitívnym výsledkom nemá očkovanie praktický význam. Očkovanie nepatrí medzi základné vakcinačné kroky, robí sa na vyslovené požadanie majiteľa zvieraťa – chovné mačky ap.
Vírus je vo vonkajšom prostredí veľmi citlivý a neprežíva. Ničia ho vyššie teploty, sucho a slnečné žiarenie. Vo vhlkom prostredí prežíva asi 7 dní. Reaguje aj na bežné dezinfekčné prostriedky. Preto by hlavným preventívnym opatrením v prostredí s väčším počtom mačiek mala byť dôkladná hygiena – tá je ale dôležitá aj vo vzťahu k iným ochoreniam. Ďalej je to testovanie nových zvierat – útulky, depozity mačiek. Väčšina kvalitných chovných staníc zaraďuje očkovanie proti FeLV medzi základné.
FeLV patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekčné ochorenie spomedzi trojice FeLV, FIV, FIP. Asi 8 z desiatich infikovaných mačiek uhynie do troch rokov. Preto je dobré vedieť, ktoré sú hlavné riziká nákazy a ako sa im vyhnúť, aby naše mačičky prežili dlhý, zdravý a plnohodnotný život. Pretože nie je nič horšie, ako sa dívať na zviera pomaly odchádzajúce na FeLV a ešte ťažšie je rozhodnutie o poslednej injekcii.
04.11.2007