~ Naši partneri ~
Nick:   Heslo:   ~ Registrácia ~

Súrne
27.11.  SOS !!! Kysucké Nové Mesto !!!
26.11.  Bounty a Brouwny
22.11.  SOS !!! Prevoz KE do KK !!!
22.11.  Kamarát Brunko hľadá domov !!!
19.11.  SOS !!! Trenčín !!!
19.11.  Oskarko !!! Potrebuje pomoc !!!
18.11.  Katastrofa v Žiari !!!
17.11.  SOS !!! Petržalka, nájdený kocúr !!!
16.11.  SOS pre mačiatko !!!
13.11.  SOS pre krásneho kocúrika pri BA!!!
13.11.  Adamko z ulice !!!
11.11.  Prevoz mačiatka z Brezna do Žiliny !!!
08.11.  SOS !!! Žilina !!!
08.11.  Sheldon hľadá nový domov !!!
26.10.  SOS !!! Medzilaborce
25.10.  Pomôžte nájsť !!! BA - Dúbravka mačička Eli !!!
21.10.  Nájdené mačiatko Sally !!!
19.10.  Amálka a Vilko si opäť hľadajú domov :-(
11.10.  SOS !!! Neželané dedičstvo !!!
11.10.  Nájdená mačička - Trnava !!!
19.09.  SOS pre mačiatka tigríčatká pri BA !!!
05.10.  FACEBOOK

Gailla a Goddrík

Poradňa:
29.11. (Tobinko, 16:20:02)
Zachránil som mačičku
28.11. (Darina K., 08:24:53)
Zachránil som mačičku
28.11. (JanaTa, 01:23:32)
Zachránil som mačičku
28.11. (Simca, 01:10:45)
Zachránil som mačičku

Posledné k článkom:
11.11.  (Babu, 08:24:46)
Ako som ja, Simon dosiel domov a narobil poriadky
30.06.  (mariam, 14:23:52)
Donna
09.06.  (Nada, 17:13:19)
Emko tuzi po trvalom domove
12.05.  (Jašterka, 00:47:22)
Ako som ja, Simon dosiel domov a narobil poriadky

Posledné vo fóre:
28.11.  (posaadam, 17:38:47)
Stratil sa nám kastrovaný kocúr
25.11.  (AlexandraW, 11:50:21)
moj kastrovaný kocúr a susedov nekastrov
25.11.  (Babu, 08:10:28)
moj kastrovaný kocúr a susedov nekastrov
23.11.  (KačenkaCz, 14:06:19)
Zachrante male kotatka

OZ MačkySOS
  Správa o činnosti v roku 2014
Správa o činnosti v roku 2013
Správa o činnosti v roku 2012
Správa o činnosti v roku 2011
Správa o činnosti v roku 2010
Správa o činnosti v roku 2009
Správa o činnosti v roku 2008
Správa o činnosti v roku 2007
Správa o činnosti v roku 2006
Správa o činnosti v roku 2005
O nás
Naše bannery
Ako pomôcť?
Ako sa stať členom?
Prihláška
Detská prihláška
Etický kódex
Stanovy
2% z Vašich daní

28.11. Alica tiež túži po svojom domove !!!
27.11. Mačgy si hľadajú domov !!!
26.11. Koho očarí malá Ťapka :-)
26.11. Malá Čirka potrebuje pomoc !!!
26.11. BOUNTY a BROUWNY stále bez domova a končí im dočaska !!!!
26.11. Milí priatelia, cez facebook prinášame aukciu na pomoc mačkám. :-)
24.11. Andie by už mala rada svoje trvalé miestečko :-(
24.11. Krásna trojfarebka Merilyn :-)
24.11. Neskutočne prítulné mačiatko Opie :-)
24.11. Bonsai mačička Minie :-)
24.11. Najbojácnejší a najopatrnejší ryšavček Guliver :-)
24.11. Krásny kocúr so smaragdovými očami Bartík :-)
23.11. Mačiačik Heňo čaká na svoj domov !!!
22.11. Vrbka a Julko vás moc pozdravujú :-)
21.11. Ťapka je stále na klinike...
18.11. Katastrofa v Žiari !!!
16.11. Kalendár OZ MačkySOS 2016 je na svete :-)
16.11. Pomôžete Filipke ?
historia noviniek

OZ MačkySOS – ako ďalej

Milí naši priaznivci, v prvom rade by som sa Vám rád poďakoval za zaslanie 2% z Vašich daní. Boli sme veľmi milo prekvapení, pretože suma, ktorá nám zo dňa na deň rástla na účte, nám potvrdila, že sme Vás presvedčili našou prácou a nie je Vám ľahostajný osud nechcených a opustených mačiek. Na účet nám prostredníctvom Vašich príspevkov prišla suma 196 684 SK. Srdečne Vám ďakujeme.

Suma, ktorá nám prišla na účet nám pomohla trošku voľnejšie dýchať v oblasti hradenia veterinárnych nákladov, ktoré vznikajú pri liečení mačiek v núdzi. Dnes sme v situácii, kedy sa bežný počet mačiek v našich depozitoch pohybuje v čísle 45 až 50 mačiek a priemerné veterinárne mesačné náklady sa pohybujú v rozsahu 20 až 25 tisíc Sk. Jednoduchá matematika napovie, že financie na našom účte nám dokážu pokryť na jeden rok iba tieto veterinárne výdavky. Úspešnosť umiestňovania mačiek sa nám podarilo zvýšiť vďaka tomu, že naše združenie sa stalo známejším, vďaka našim propagačným aktivitám a vďaka úsiliu všetkých depozitárov zabezpečujúcich kvalitnú veterinárnu starostlivosť pre mačky, ktoré z depozitov odchádzajú do nových domovov.

Od začiatku roku 2006 sme pomohli 245 mačkám nájsť svoj domov, no nie všetky umiestnené mačky nájdete v databáze na našich stránkach. Mnohokrát sa nám podarí umiestniť mačku, ktorá sa kvôli skvelej práci našich depozitárov ešte ani nestihla dostať do ponuky na našich stránkach. Toto všetko by sa však nemohlo diať, keby sme sa neangažovali aj v šírení osvety a v propagácii združenia či už formou aktívnej účasti na výstavách mačiek, publikovaním článkov v periodikách, spoluprácou s Magazínom Chovateľa, zúčastňovaním sa v reláciách v rádiách alebo organizovaním prvého mačacieho dňa.


Ako to celé začalo...

V prvopočiatkoch existencie nášho združenia sme si za hlavný cieľ dali prevádzku adopčnej databázy www.mackysos.sk a zamerali sme sa na šírenie osvety v prístupe verejnosti k mačkám, čo následne malo vyústiť do zmien v súčasnosti značne deformovanej legislatívy týkajúcej sa ochrany zvierat. Naša snaha smerovala aj k spolupráci s ostatnými ochranárskymi organizáciami, s ktorými by sme spoločne uverejňovali ponuky zvierat v núdzi, pomáhali a radili ľuďom, ktorí budú pomoc či radu potrebovať a prostredníctvom článkov a v spolupráci s verejne činnými osobami verejne riešili otázky mýtov a povier poškodzujúcich reputáciu mačiek.


Poučenie z vývoja...

Ako je to bežné aj v iných oblastiach života, medzi stanovením si predsavzatí a ich realizáciou býva priepastný rozdiel. Naša snaha o nadviazanie spolupráce s ostatnými ochranárskymi organizáciami opakovane zlyhávala na ich nezáujme o aktívne a systematické riešenie situácie mačiek a každá naša iniciatíva skončila po viacnásobných prísľuboch pomoci z druhej strany nakoniec iba na našich pleciach. Ak sme napríklad aktualizovali našu adopčnú databázu, museli sme opäť a opäť prosiť o informácie a znova a znova si pýtať povolenie na fotenie mačiek v núdzi s cieľom urýchliť im hľadanie nového domova. Po nekonečných pokusoch, nadľudskom úsilí a márnych snahách o zlepšenie toku informácii a spolupráci medzi združeniami sme nakoniec rezignovali a usúdili, že v realizácii našich myšlienok a plánov sme ostali prakticky sami.


Nový prístup...

Napriek týmto nezdarom sme sa však zhodli na tom, že prepieranie týchto problémov na verejnosti a hľadanie vinníka by nikomu nepomohlo, a tak sme mlčky s horkou príchuťou prehĺtali opakované kritiky verejnosti za neschopnosť nadviazať spoluprácu s ostatnými organizáciami a zaumienili si ďalej veci riešiť bez spoliehania sa na tento typ kooperácie. Začali sme intenzívne hľadať ľudí – jednotlivcov, ktorí boli ochotní nám pomôcť a stali sa tzv. depozitármi – ľuďmi zabezpečujúcimi dočasné útočisko mačkám na adopciu. Začiatky boli ťažké, ale dnes po prekonaní prvotných ťažkostí máme takýchto depozitov po celom Slovensku už 17. Činnosť depozitov je však finančne náročná, pretože napriek tomu, že si základnú starostlivosť o mačky v opatere depozitári hradia z vlastných zdrojov, veterinárne náklady na preliečenie našich zverencov by boli pre nich z dlhodobého hľadiska už neúnosné. V ťažkých chvíľach nedostatku finančných zdrojov sme vo vás našli záchrancov a svojimi finančnými príspevkami ste nám pomohli prekonať kritické obdobie, za čo vám chceme touto cestou poďakovať.
Dnes máme vo všetkých našich depozitoch počty mačiek, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny útulok a úspešnosť ich umiestňovania je vďaka obetavej činnosti depozitárov a úspešnosti našich internetových stránok až neuveriteľne vysoká. Keďže cez naše združenie prechádzajú najmä mačky s existenčnými a zdravotnými problémami, za zmienku určite stojí, že aj keď nás mrzí každá strata, za celú existenciu nášho združenia sme zaznamenali napriek veľkému množstvu kritických prípadov iba 8 úhynov, čo v pomere k úmrtnosti v populácii mačiek svedčí o vynikajúcom fungovaní našich depozitov a svedomitej veterinárnej starostlivosti. Nároky kladené na naše združenie a našich depozitárov sú veľké, ale naše schopnosti majú svoje limity a vzhľadom na množstvo problémov s ochranou zvierat na Slovensku sa veľmi často dostávame do situácie, kedy, žiaľ, nedokážeme neustále pribúdajúce nové prípady kapacitne pokryť. Toto sa ale stretáva s nevôľou verejnosti a objavujú sa prípady kritiky, ktoré prístup nášho združenia označujú za neprofesionálny a pasívny, čoho príkladom je napr. aj nedávna diskusia na našich stránkach o našej slabej angažovanosti v riešení kontroverzných zákonov týkajúcich sa práv zvierat. Takéto hodnotiace vyjadrenia nás veľmi mrzia, pretože medzi naše ciele na jednej strane určite patrí aj snaha o zmenu legislatívy v oblasti ochrany zvierat, ale na strane druhej máme v súčasnosti k dispozícii veľmi málo ľudských zdrojov a aj tieto sú vyťažené na maximum riešením urgentných prípadov. Pri tejto príležitosti by som chcel pripomenúť pár faktov o našom združení, ktoré, dúfam, pomôžu hodnotiť činnosť našich ľudí objektívnejšie:


1. OZ MačkySOS je združenie dobrovoľníkov, ktorí svoju činnosť vykonávajú vo svojom voľnom čase a za svoju činnosť, ktorú vykonávajú na vlastné náklady, nedostávajú žiadne finančné alebo iné odmeny.
2. OZ MačkySOS nie je komerčné združenie, nie je napojené na finančné toky štátnych ani samosprávnych rozpočtových kapitol, takže prakticky všetky finančné prostriedky združenia pochádzajú od dobrovoľných darcov a v roku 2006 prvý krát aj z 2% daňového príspevku.
3. OZ MačkySOS nakladanie s finančnými prostriedkami každý rok zverejňuje na svojich stránkach vo výročnej správe a detailnejšie informácie sú s prihliadnutím na ochranu osobných údajov darcov plne prístupné na požiadanie každému záujemcovi.


Z uvedeného je zrejmé, že nie je jednoduché venovať drahocenný čas už beztak vyťažených ľudí v našom združení na všetky naše ciele súčasne a s rovnakou intenzitou, obzvlášť keď musíme suplovať aj činnosti organizácií, ktoré sú financované aj z rozpočtov verejných financií a svoje ciele realizujú plateným personálom. V danej situácii, s daným množstvom ľudí a finančných prostriedkov sme teda nútení sa v našich ambíciách dočasne uskromniť a veriť, že dokážeme na svoju stranu získať viac dobrovoľníkov ochotných priložiť ruku k dielu.

Aká bude budúcnosť?

Propagácia nášho združenia a našej činnosti má dve stránky:
pozitívnu – umiestňujeme a pomáhame väčšiemu počtu mačiek ako sme si na začiatku mysleli, získali sme si dôveru mnohých ľudí, pôsobíme transparentne, pomáhame ľuďom, ktorí si prídu do diskusného fóra po radu a šírením osvety sa nám po malých krôčikoch darí zlepšovať vzťah ľudí k mačkám
negatívnu – sme na hranici s našimi ľudskými silami, prakticky nevieme čo je to voľný čas, naše osobné náklady súvisiace s činnosťou pre združenie stúpajú do výšin, s vyčerpaním sa stráca entuziazmus a prácu nám nezjednodušujú vysoké nároky a neprimerané očakávania zo strany verejnosti

Viem, že toto celé môže vyznieť ako plač a sťažovanie sa, ale realita je, žiaľ, taká, že súčasné tempo v súčasnej konfigurácii združenia je dlhodobo neúnosné a riešením tohto stavu môže byť buď utlmenie našich aktivít na únosnú mieru vyťaženosti našich ľudí, alebo nami preferovaná tzv. profesionalizácia združenia. Čo sa pod týmto termínom skrýva? Ide o vybudovanie kvalitnej karantény s profesionálne vedeným útulkom, so zamestnancami, ktorí by sa mohli činnostiam v združení venovať na plný úväzok za predpokladu pretrvávajúcej podpory dobrovoľníkov a zveľadenia siete depozitov. Realizácia tejto predstavy je však náročná na finančné prostriedky a i keď sme v tomto smere už podnikli viaceré kroky, či už hľadaním vhodných eurofondov, alebo stretnutiami s poslancami mestských zastupiteľstiev, zatiaľ sa nám riešenia nájsť nepodarilo. Preto, ak vám je činnosť nášho združenia blízka a situácia s ochranou zvierat na Slovensku vás nenecháva chladnými, pomôžte nám, prosím, v riešení tejto situácie. Ak disponujete kontaktmi na medzinárodné ochranárske združenia, príp. fondy, alebo viete o ľudoch, príp. spoločnostiach, ktoré by mohli podporiť takéto projekty, kontaktujte nás, prosím, na adrese ozmackysos@mackysos.sk.


Na záver by som chcel poďakovať všetkým vám - spriazneným osobám a ľuďom dobrej vôle, ktorí ste sa na aktivitách OZ MačkySOS podieľali alebo ich podporovali, za to, že sme za necelé dva roky existencie nášho združenia spolu dokázali pomôcť nájsť svoj nový domov pre viac ako 540 mačiek, čo je v kontexte horeuvedeného skutočne obdivuhodný výsledok.

Ďakujem.

Kamil Krnáč
predseda OZ MačkySOS


reakcie